Hoppa till huvudinnehåll

Lyckad skräpplockning med Hagaskolan

Publicerad 27 maj 2026

Den 20 maj plockade cirka 150 elever från Hagaskolan skräp runt om i Hagalund. Barnen utgick från torget och rörde sig runt gårdarna mellan bostadshusen.

Som tack för insatsen bjöds barnen på bullar från Bakery & Spice av oss inom Platssamverkan samt på isglass från Willys.

Vi på Signalisten var med och planerade aktiviteten samt sponsrade med griptänger. Rikshem sponsrade med sopsäckar och handskar till alla barn. Skräpet hanterades därefter av samfälligheten.

Fimpar är det största problemet i området och vi arbetar med åtgärder i enlighet med Platssamverkans åtgärdsplan. Stort tack till samtliga inblandade, och ett särskilt stort tack till eleverna på Hagaskolan för en viktig insats.

Aktörer i platssamverkan Hagalund

De parter som ingår i platssamverkan är Signalisten, Rikshem, Solna stad, BRF Hagalunden, BRF Blåkulla, lokalpolis och Hagalunds samfällighetsförening. Stiftelsen Tryggare Sverige bidrar med rådgivning och stöd i det fortsatta arbetet.