Hoppa till huvudinnehåll

Festivalyra i Bagartorp och Bergshamra

Publicerad 27 maj 2026

I lördags blev det en riktigt härlig festivaldag i Signalistens områden. Vi deltog i Solna stads familjefestival i Bagartorp och arrangerade samtidigt en egen familjedag i Bergshamra.

I Bergshamra bjöd Signalisten in till en familjedag för alla hyresgäster. Det blev ett välbesökt och uppskattat event med popcorn, hoppborg och tält där det serverades fika för både stora och små.

Samtidigt var vi på plats under familjefestivalen i Bagartorp. Där blev grävmaskinen och minidumpern snabbt stora favoriter bland barnen, som fick möjlighet att klättra upp i maskinerna och prova hjälmar och byggkläder. Det fanns också ett ritbord för kreativa barn och en polaroidkamera där besökarna kunde ta med sig sina bilder hem direkt som minne från dagen.

Det som värmde allra mest var kanske kommentarerna från några barn och föräldrar som kallade oss hjältar för att vi bidrar till ett så bra boende. Det tar vi med oss och har spridit internt.

Här nedan kan du se ett urval av bilder från lördagens event.