Hoppa till huvudinnehåll

Vi använder kakor (cookies) för att förbättra funktionaliteten på våra webbplatser, för att säkerställa att våra webbtjänster fungerar som de ska och för att få anonym mätstatistik. Du kan läsa mer om vår användning av kakor på webbsidan Om kakor

Signalistens hyror för 2018 klara

Publicerad 16 maj 2018

Årets hyresförhandling mellan Signalisten och Hyresgästföreningen i Solna är nu klar och parterna har enats om en hyreshöjning om 1,5 procent från den 1 juli 2018.

Hyreshöjningen om 1,5 procent består av två delar. En generell höjning på cirka 1 procent och en anpassning av hyrorna för våra fastigheter i Frösunda och Råsunda. Den generella hyreshöjningen innebär att en hyresgäst som betalar 6 000 kronor i månadshyra får en hyreshöjning med cirka 60 kronor per månad.