Julgranar, skinkspad och värmeljus. Det blir en hel del skräp när julen är över. I Signalistens områden har vi haft en positiv utveckling under året. Allt fler visar allt större engagemang för att ta hand om miljön och göra rätt. Så här gör du för att sortera det vanligaste julskräpet.
Presentpapper, kartonger och askar sorterar du som pappersförpackningar, men presentsnören, glitter, julgranskulor, julkort och kuvert slänger du däremot med dina vanliga hushållssopor.
Julgranar blir fjärrvärme
Den 14-15 januari kan du lämna in din gran till någon av Solna Stads obemannade insamlingsplatser. Granarna flisas sedan sönder och blir till fjärrvärme. Du hittar insamlingarna på följande platser:
- Arenastaden, Korsningen Dalvägen/Vintervägen
- Bergshamra, Björnstigen 137
- Solna Centrum, Solnaplan
- Huvudsta, Korsningen Armégatan/Krysshammarvägen 36
- Järvastaden, Järva skjutbaneväg 54-56
- Ulriksdal, Vid busshållsplats Agnesberg, snett emot Bagartorpsringen 20
- Nya Ulriksdal, Paradgatan 31
Om du behöver göra dig av med en plastgran så ska den slängas på närmaste återvinningscentral. Du kan även slänga vanliga granar på återvinningscentralerna.
Ta isär värmeljus
Värmeljus är speciella att återvinna och då de innehåller delar med olika material. Vekeshållaren är i stål och behållaren i aluminium. Därför behöver du ta isär dom. Du kan slänga dom i samma kärl, men om de sitter ihop så fungerar inte den magnetiska sorteringen.
Julbelysning och skinkspad
Julbelysning ska sorteras som elavfall. Skinkspad och annat stekfett täpper igen avloppet om det hälls ut i diskhon. Häll det i en burk eller liknande och släng det i vanliga soppåsen.
Läs mer om att återvinna julskräp på Solna Stads hemsida (solna.se)
Fler nyheter

Signalisten utvecklar hyresrätter vid Gränsgatan
Solnabostäder, dotterbolag till Signalisten, har fått i uppdrag av styrelsen att utreda förutsättningarna för att utveckla området kring Gränsgatan med nya bostäder och lokaler. Området är till stor del obebyggt idag och här planeras främst hyresrätter.

Skjutning i Hagalund
Igår tisdag den 30 maj inträffade en skottlossning i Hagalund vid 17-tiden med tragisk utgång. Två personer anträffades på plats med skottskador varav...

Tyck till om Hagalund!
Solna stad har inlett ett arbete med att planera projektet Hagalundslyftet där även Signalisten kommer att medverka. Så gör du för att tycka till.