
Bergshamra trygghetsboende
I Bergshamra centrum ska Signalisten bygga sitt andra trygghetsboende för Solnabor som är 60 år eller äldre. De 78 lägenheterna är fördelade på två byggnader och ligger alldeles intill Bergshamra centrum.
Vårt andra trygghetsboende
Precis som i vårt första trygghetsboende Palsternackan så planerar vi att bygga yteffektiva småhushåll, till övervägande del 1:or–2:or, alla med balkong. De två husen kommer att vara sammankopplade av en gemensam bottenvåning som är tänkt att innehålla tvättstuga och gemensamhetslokaler med köksdel samt tillhörande uteplats. Från husen kommer man även ut mot en ny gård med flertalet sittplatser vilken delas med övriga boende i området.
För att kunna söka trygghetsboende behöver du ställa dig i vår seniorkö. Kön riktar sig till dig som är 60 år eller äldre och folkbokförd i Solna.
Nuläge
Projektplanering pågår och förväntad projektstart är under tredje kvartalet 2022.
Du har inte valt att godkänna Google Maps-kakor, och därför kan vi inte visa kartan som ska vara här.
Öppna cookie-inställningarna med knappen nedan om du vill justera dina val, eller öppna kartan i nytt fönster genom att klicka på denna länk.
Projektnyheter

Klart för nytt trygghetsboende
Vårt planerade trygghetsboende i Bergshamra inom kv Torsken 2 har nu fått klartecken att byggas.

Bergshamra trygghetsboende antaget i kommunfullmäktige
Signalisten har nu fått klartecken av Solna stad att bygga ännu ett trygghetsboende i Solna.

Byggnadsnämnden godkänner detaljplan
Ett steg i rätt riktning för det planerade Trygghetsboendet i Bergshamra när Solna stads byggnadsnämnd den 13 februari godkände detaljplanen för Torsken 2 .